2025 májusában egy tárnoki családi ház műszaki állapotának felmérésére kértek fel. A szemle célja az ingatlan aktuális állapotának objektív vizsgálata volt, különös figyelemmel az esővíz-elvezetésre, a falazatok állapotára és a tetőszerkezetre. Már az első percekben egyértelművé vált, hogy több, egymással összefüggő hiba hosszú távon komoly kockázatot jelenthet a ház szerkezetére és a benne lakók egészségére nézve.
Az első jel: csapadékvíz a falak tövében
Az épület sarkaiban elhelyezett függőleges esővíz-levezetők közvetlenül a fal tövébe engedték a tetőről érkező vizet. Ez a megoldás kifejezetten veszélyes: a lecsorgó víz a talaj finom részecskéit kimossa az alaptest környezetéből, ami fokozatos és ismétlődő utántömörödést idéz elő. Ez a jelenség idővel egyenetlen süllyedést okoz, amely repedéseket generál a falazatokban.
Már a helyszínen jeleztem a megrendelőnek, hogy ezt a problémát haladéktalanul orvosolni kell. A megoldás egy zárt csapadékvíz-elvezető rendszer kiépítése, amely a vizet az épülettől távolabb, szakszerűen kialakított szikkasztó gödrökbe vezeti. Ez hosszú távon megóvja a ház szerkezeti stabilitását.

1. kép – A csapadékvízelvezetők állapota…
A belső falazatok állapota: magas nedvességtartalom és penészedés
A belső falazatok vizsgálatakor is komoly problémákba ütköztem. A műszeres mérések több mint 60%-os nedvességtartalmat mutattak, ami jóval meghaladja az egészséges szintet. A sarkokhoz közel eső falakon a csapadékvíz-elvezetés hiányosságai tipikus süllyedési repedéseket okoztak.
A lakótér magas páratartalma és a penészképződés egészségkárosító hatású. Ezek a jelenségek egyértelműen a vízszigetelés hiányosságaiból erednek. A javaslatom: az épület összes fő- és válaszfalán utólagos vízszigetelés injektálásos technológiával, amelynek becsült költsége 20 000 Ft folyóméterenként.

2. kép – A belső falak állapota.
Külső nyomok: a problémák a ház egészét érintik
A repedések és felázások nem csak belül, de az épület teljes külső kontúrján is megfigyelhetők. Ez arra utal, hogy a problémák rendszerszintűek, és nem elszigetelt pontokra korlátozódnak.
Tető: felújítás előtt álló szerkezet
A tetőszerkezet szemrevételezésekor hiányzó palákat és beázásnyomokat találtam. A héjazat hiányosságai miatt az esővíz a szerkezetbe hatol, károsítva a faanyagokat. A szarufák gömbfából készültek, a cseréplécek viszont meglepően jó állapotban voltak – ez korábbi részleges felújításra utal.
A hátsó tetőrész taréjfogói viszont tetőlécből készültek, ami nem megfelelő. Ezeket minimum 5×15 cm keresztmetszetű faanyaggal kell cserélni. Emellett az összes faelemen gomba- és rovarkártevő jelenlétére utaló nyomokat találtam – különösen a vezeték fogadó oszlop környezetében. Itt valószínűleg hosszú ideig fennálló beázás okozott kárt, amit ugyan részben javítottak, de további beavatkozás szükséges.
A tető héjazata rövid időn belül teljes cserére szorul. A pala lebontása után páraáteresztő fóliával kialakított rétegrend és új, könnyű héjazat javasolt – például cserepes lemez formájában.

3. kép – Tetőszerkezet.
Korszerűsítésre váró energetikai állapot
A ház energetikai szempontból teljesen elavult. A vízszigetelési problémák megszüntetése után a következő lépések elengedhetetlenek:
-
homlokzati hőszigetelés (legalább 12 cm vastag EPS, lábazatoknál XPS),
-
nyílászárók cseréje,
-
új tetőfedés kialakítása.

4. kép – A külső falazat állapota.
Összegzés: teljes körű felújítás nélkül nincs tartós eredmény
Ez a tárnoki ingatlan jó példája annak, hogy több kisebb, össze nem hangolt hiba hogyan tud súlyos és szerteágazó problémává alakulni. A csapadékvíz helytelen elvezetése, a vízszigetelés hiánya, a hibás tetőszerkezet és az energetikai elmaradottság együtt már nem csupán komfortot, hanem az ingatlan értékét és biztonságát is veszélyeztetik.
A jó hír: a problémák felismerhetők, és időben kezelhetők – ha komplex szemlélettel és megfelelő szakmai hozzáállással közelítünk a felújításhoz.
Folytassa az olvasást…
Kapcsolódó cikkek
Egy újabb műszaki szemle tapasztalatait hoztuk most el Zichyújfaluról. A […]
Ingatlanvásárlás előtt mindig érdemes alapos műszaki szemlét végezni, hiszen sok […]
2025 májusában kaptam a megkeresést, hogy műszaki szakvéleményt készítsek egy […]